Previous
Next

Avea'dan bir öncülük daha: Kan tahlili artık cebe girdi

by Cem Kefeli 28. Aralık 2010 14:55

Avea Mobil Tahlil - UCLA Birkaç gün önce benim de bu demo hakkında bilgi alma fırsatım olmuştu dolayısı ile konuya yabancı değilim aslında. AveaLab stantlarında bizzat birebir sohbet şeklinde gerçekleştirilen bilgilendirmelerden ben de faydalanmıştım ve bir Avea çalışanı olarak ileriye dönük olarak heyecanım ciddi şekilde arttı. Bugün ise gerçekten çok ince düşünülmüş bu projenin Avea'da demosu vardı ve oldukça da ses getirdi. Aslında uygulama mobil cihazlar ile neler yapılabileceğini, hastanenin çok sınırlı da olsa cebe sokulabileceğini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Bu proje ile birlikte araştırmacısı Dr. Aydoğan Özcan ve Avea cep telefonlarına entegre edilen bir sistem kullanılarak hızlı ve mobil kan tahlili yapılabilmesine olanak sağlayacak teknoloji için birlikte çalışma kararı aldılar. Mobil Tahlil Projesi, yakın bir gelecekte zamandan ve büyük yatırımlardan tasarruf edilerek, kan sayımı gibi tahliller ile sıtma, AIDS, tüberküloz vb. hastalıklara cep telefonu kullanılarak uzaktan tanı ve teşhis konulmasını mümkün kılacak. Proje tamamlandığında, cep telefonu aracılığıyla bazı hastalıkların tetkiki için tahlil yapılabilecek, sonuçlar mobil iletişim yoluyla sağlık merkezlerine anında iletilebilecek.

Projenin detaylarının paylaşıldığı basın toplantısı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla, Avea CEO’su Erkan Akdemir ve Avea Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda, proje detayları Dr. Aydoğan Özcan tarafından canlı demonstrasyon aracılığıyla paylaşıldı.

Kaynaklar: ntvmsnbc

Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Güncel | Teknoloji

Yorumlar (2) -

Berkan Bilgin
Berkan Bilgin Turkey
29.12.2010 05:08:01 #

Selam Cem, çok garip geldi açıkcası , nasıl bir teknoloji uygulanacak kestirmek güç , fakat şu bir gerçek ki , artık Türkiye 'de teknoloji geliştirme ve arge konusunda çok hızlı bir şekilde ilerliyor, devamını diliyorum , bu arada yayınladığın ufuk açan makalelerin talipçisi olmaya devam edicem, eline sağlık Smile

Yanıtla

admin
admin Turkey
29.12.2010 10:14:23 #

Berkan selam,

Mobil uygulamalar herkesi çok şaşırtıyor, çünkü mobil dünyaya geçiş biraz ani oldu. En azından Türkiye'de yaşayan bizler için durum kesin böyle. Smile Çok değil, daha 5-6 sene önce 2-3 satırlı renksiz lcd ekranlı takoz gibi mobil cihazlar gözümüze çok güzel görünürdü. O zamanlar multitouch özelliğini bir kenera bırak dokunmatik ekran bile çok uç noktaydı. Şimdi neredeyse markalar multitouch özelliği olmayan cihazları artık piyasaya sürememe noktasına geldiler. Cepten data transferi çok büyük bir olaydı mesela çok yakın zamana kadar. GPRS'ten başka alternatif yoktu ki 60/70 kbit leri bile göremediğimiz yıllardı. Şimdi ise 3G ile 5-7 MBit lerden 3.9G/4G ile ise 128 MBit gibi bizim kablolu yöntemler ile bile erişemediğimiz çok çok uçuk veri hızlarından bahsediyoruz.

Gelmek istediğim nokta ise şu: Her ne kadar bize ütopik görünse de artık mobil cihazların devri başladı ve hantal, kocaman, taşıması zor aletlerin devri nihayet kapandı...

Ziyaret edip yorum yaptığın için çok teşekkürler,
Cem

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General