Previous
Next

Rel="nofollow" nedir?

by Cem Kefeli 5. Haziran 2010 07:11

Rel Nofollow - Dofollow

rel="nofollow" kullanımı çok basit fakat kullanım amacını anlatmanın çok da kolay olmadığı bir etiket(tag) içi değişkendir. Bu yazıyı okuyorsanız web teknolojileri konusunda bilgi sahibisiniz ya da web konusunda meraklısınız demektir. Dolayısı ile bu konuda az biraz daha derine girmenin bir sakıncası olmayacaktır.

Biliyorsunuz Google uzunca bir süre önce pagarank diye bir kavram attı ortaya. Indexlediği siteler için bir pagerank değeri tespit ederek web siteleri için kalite, içerik, vb. gibi konularda bir sınıflandırma yapmayı hedefledi. Pagerank değeri temel olarak o siteye verilen link sayılarının değerlendirilmesi ilkesine dayanıyor. Yani Google diyor ki bu siteye dışardan çok link verilmiş, yani demek ki çok popüler bir site, ben bunun pagerank değerini arttırayım. Sonuç olarak pagerank değeri yüksek olan web siteleri Google aramalarında daha üst sıralarda yer almaya başladı. Fakat zamanla iş daha da kompleks bir hal almaya başladı ve Google pagerank değerinin tespit edilebilmesi için farklı teknikler de geliştirdi. bu kadar derine şimdi girmiyorum. Fakat bu aşamada önemli olan bir nokta da siteden çıkış yapılan linklerin de o sitenin pagarank değerini etkilemesi. Yani Google aslında bu konuda biraz bencil olan web sitelerini de seviyor şu sıralar. Yani "Sana çok link verilmiş ama e sen de her yere link bağlamışsın." diyip puanınızı da düşürebiliyor. Bir diğer durum da şu "Ben bir yere link vermek istiyorum ama o sitenin de bundan rank elde etmesini ve benim sitemi olumsuz etkilemesini istemiyorum". İşte o aşamada konumuz olan nofollow değişkeni imdadımıza yetişiyor. Nihayet konuyu bağlayabildik Smile. aşağıda bunula ilgili bir örnek de veriyorum.

<a title="www.yahoo.com" href="http://www.yahoo.com" rel="nofollow">link</a>

 

rel=nofollow in 2007
Şekil - 1
rel=nofollow in 2009
Şekil - 2

Bu verilen link Yahoo'nun pagarank değerini arttırmaz. Çünkü rel="nofollow" ile bunu istemediğimizi belittik. Yahoo'nun benim siteden verilen linke ihtiyacı olduğunu zannetmiyorum o ayrı bir konu tabi ki Smile Google pagerank değerini kullanmaya başladığı süreç boyunca Google'ın rel="nofollow" değişkenine yaklaşımı da değişti. Google ilk önceleri(2007) Şekil 1'deki gibi davranarak nofollow gördüğü tüm linkleri dikkate almıyordu, hiç yokmuş gibi davranıyordu. Pagarank değerini ise kalan link sayısı üzerinden kalan linklere paylaştırıyordu. Tıpkı resimdeki gibi 2. ve 3. linklere %50, %50 paylaştırdığı gibi. Fakat daha sonraları(2009) bu yaklaşımından vazgeçti. Linkler arasında nofollow ile pararank değerinin arttırılmasının istenmediği linkler olsa da diğer linklere tam puan üzerinden paylaştırma yapmak yolundan vazgeçti. Şekil 2'deki gibi bir tutum benimsedi. Yani artık nofollow ile belirtilen sitenin pagarank'ı artmıyor fakat bu durum yine de bir link verilmş olarak değerlendirilip diğer linklerin oranını etkiliyor. Bu sefer 2. ve 3. linkler %33.3 oranında rank almış oluyorlar. nofollow işlevini tüm bir sayfa içeriğine uygulamak da mümkün. Bunun için ise meta tag'lar kullanılmakta.

Kaynaklar: Vikipedi, Google webmaster central, Official Google blog, acemiblogcu.com, searchenginewatch.com

Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Makaleler

Yorumlar (2) -

ikinci el oto
ikinci el oto Turkey
11.11.2010 08:26:10 #

Hocam elinize sağlık site içerisindeki tüm linklerin nofollow olmasını nasıl ayarlıyoruz css yolu ile teşşekkürler

Yanıtla

admin
admin Turkey
19.12.2010 11:46:34 #

Ne demek istediğini tam olarak anlayamadım aslında Smile Tüm linkler nofollow dwğil aslında. CSS ile böyle birşey yapmadım...
Biraz daha açar mısın konuyu?

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General