Previous
Next

Google Analytics mi yoksa Yahoo! Web Analytics mi?

by Cem Kefeli 1. Aralık 2009 10:34

Geçenlerde Google Analytics ile Yahoo! Web Analytics'i karşılaştıran bir sunum inceledim. Oldukça da ilgimi çekti. Genel olarak Yahoo'yu övüyor Smile her ne kadar ben birbirlerine çok yakın olduğunu düşünsem de. Google Analytics, Yahoo Web Analytics'ten önce kullanıcılar ile buluşan bir istatistik toplama servisini. Google kendi servisini 2006 yılında duyurmuştu. O zamanlardan bu günlere de oldukça fazla geliştirme yaptı üzerinde. Hala da geliştirme çalışmaları devam ediyor. Yahoo ise bu işe Google'dan sonra el attı. Şu sıralar ise incelediğim kadarıyla ikisi de kafa kafaya gidiyor bence. Zaten birisinin yaptığını diğeri de kısa bir süre sonra yapıveriyor hemen. Arayüzleri bile çok fazla benziyor birbirlerine.

Hemen sol taraftaki sunum ilk satırda bahsettiğim sunum. İki büyük internet devinin bu güzel servislerini detaylı bir şekilde mercek altına alıyor. Hemen yeri gelmişken bu farklardan ufak da olsa bahsetmek istiyorum. Google'ın servisi herkese istediği gibi açık. Fakat Yahoo'nun servisi yahoo kullanıcıları için üyelik ve üyelik için de davetiye gerektiriyor. Yahoo daha çok kullanıcı çeşitliliğine sahip. Kullanıcılar için daha fazla çeşit rol var Google'a göre. Her ikisi de gerçek zamanlı olduğunu iddia etmesine rağmen hiç de azımsanmayacak kadar bir gecikme ile sonuçları yansıtıyorlar. Bu aslında ikisi için de anlam veremediğim bir dezavantaj. Neden gerçek zamanlı değil ki? Her ikisinde de acayip acayip grafikler elde edebiliyorsunuz. Dikey eksene bilmem ne imleyip yatay eksene de ziyaretçi bağlılığını imleyip, ziyaretçi bağımlılığının bilmem neye göre kırk bin türlü değişimini grafiksel olarak görebiliyorsunuz Laughing. Bazen öyle grafikler oluşturuyorum ki kendim bile hayran kalıyorum. Neyse lafı çok uzatmıyorum, detayların geri kalanları için sunumu izlemenizi tavsiye ederim...

Etiketler: , ,
Kategoriler: Makaleler

Yorumlar (1) -

iyinet webmaster
iyinet webmaster Turkey
15.06.2010 00:32:13 #

Merhaba;

Elinizde yahoo analytics'e üye olmamı sağlayacak davetiye hakkınız varmı acaba? Bu servisi kullanmak ve denemek istiyorum fakat birtürlü davetiye bulamadım.

Teşekkür ederim.

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General