Previous
Next

Internet Explorer 9 web tarayıcı derdimize derman olur mu?

by Cem Kefeli 21. Kasım 2009 03:01

Internet Explorer 9Microsoft, Profesyonel Geliştiriciler Konferansı'nda Internet Explorer 9'u duyurdu.
Windows Ekibi Başkanı Internet Explorer'ın bundan önceki tarayıcılardan daha hızlı olacağı da iddia etmiş. Her ne kadar bana gerçekçi gelmese de Smile bekleyip görmek en güzeli. Çünkü Internet Explorer yüzünden çok çekiyorum. Aleti kilit edip bırakıyor. Ne CPU kalıyor ne RAM, altı üstü bir web tarayıcısı olmasına rağmen. Aynı sorunları son Firefox sürümlerinde de yaşamaya başladım. Önceden rahat rahat kullanırdım Firefox'u ama o da IE'ye benzemeye başladı yavaş yavaş. Nedendir bilinmez. Opera, Netscape, Safari, Google Chrome gibi web tarayıcılarını da kurup test ediyorum şu sıralar. Gayet de iyi görünüyorlar. Hatta bir ara bu tarayıcıları iyice bir karşılaştırıp güzel bir yazı hazırlamayı düşünüyorum, grafikler ile destekleyerek.

Fakat dikkatimi çeken o ki, her ne kadar bu CPU, RAM olayını tarayıcıya bağlasak da görüntülenen web sitelerinin de acayip önemi var. Mesela Google'dan ya da yahoo'dan yanyana farklı sekmelerde 10 tane açın hiç bir sorun olmaz. Bir de Habertürk'e özellikle de Milliyet'e girip açmayı deneyin farklı sekmelerde on pencere, daha beşe gelince tarayıcı sapıtmaya başlıyor. Çünkü bu sayfalar gerekli gereksiz flash animasyonlar, sağdan soldan olur olmadık yerlerden sarkan menülerle dolu. Bu animasyonlar CPU'yu yiyip tüketiyor. Diyeceksiniz ki açma on tane, her haberi okumak için ileri geri yapmak, o sırada sayfanın tekrar yüklenmesini beklemek daha da farklı bir dert!

Neyse IE9'a devam edelim. Windows Ekibi Başkanı Steven Sinofsky konferansta sadece demo gösterimini yapmış. Görünüm ve özellikleri merak ettim ama bir yerde bir bilgiye rastlayamadım. Eğer bulursam yazıyı edit edeceğim. Bir de 2010 yılında teknik incelemesinin yapılabileceğini açıklamış. Teknik inceleme derken ne demek istediğini çok da anlamadım. 2010'da beta sürecez herkes teknik anlamda eleştiri yapacak gibi birşey mi ki acaba? Bir de Internet Explorer 9 ile interneti daha hızlı hale getireceklerini ve Windows işletim sistemi kullanan herkesin IE9'u kullanmak isteyeceğini belirtmiş. Umarım öyle olur... Çünkü Windows kullanan hiç kimsenini sağdan soldan tarayıcı indirip bu mu daha iyi, o mu diye uğraşmaktan hoşlandığını sanmıyorum.

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General