Previous
Next

Microsoft Visual Studio.Net 2010 Hawaii, .NET Framework 4.0 ile birlikte geliyor

by Cem Kefeli 8. Kasım 2009 15:13

Microsoft Visual Studio.NetVisual Studio.NET kullanıcılarının merakla beklediği sürüm 2010 mart ayında uygulama geliştiricilerin hizmetine sunulacak.
Aslında Microsoft şu anda da Visual Studio.NET 2010 IDE(Integrated Development Environment) için beta sürümünü web üzerinden paylaşıyor. Paylaşıyor dedim de aklıma geldi. Microsoft önceleri böyle şeyleri pek de yapmazdı. Birileri web'den birşeyler indirsin de kullansın diye pek düşünmezdi, çok da haz etmezdi. Her şeyi çok profesyonel düşünüp ürünlerini yalnızca full sürümlerini ücretli olarak satardı. Fakat şu sıralar dikkat ediyorum da hem Visual Studio için hem Windows 7 için hem de diğer değerli ürünleri için çok farklı bir yöntem izliyorlar. Web üzerinden bu yazlımların beta'sını paylaşıyorlar. Full ve profesyonel sürümler tabiki de ücretli. Sanırım özgür yazılım felsefesi uzun zamanlar sonra artık etkisini iyice göstermeye başlıyor. Bu da sanırım özgür ve limitsiz yazılım felsefesinin bir güzel meyvesi olarak bizlerin karşısına çıkıyor diye düşünüyorum.

Microsoft Visual Studio.Net 2010 - HawaiiNeyse önemli bir değişiklik olduğunu düşündüğüm bu olaydan bahsettikten sonra konuyu çok da dağıtmadan devam edelim Smile. Burdan sonrasında Visual Studio .NET'in geçmişi hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım ve nihayetinde 2010 sürümüne geleceğiz. Aslında bu sürümler ile ilgili detaylı farklı farklı yazılar da yazmayı düşünüyorum bu genel bir bilgi olsun.
Uzun zamandır aktif bir şekilde Visual Studio.NET kullanıyorum. Yalnızca C# için değil, C++ kullandığım uygulamalar için de bu platformu tercih eder oldum son senelerde. Önceleri Borland C++ Builder kullanırdım fakat, onu kur bunu da kur derdi ağır geldiği için bazen tek bir IDE kullanmak iyi oluyor. Visual Studio öyle bir ortam ki, bu IDE'yi kullanarak hem web uygulaması, hem masaüstü uygulaması, hem Silverlight hem de mobil uygulamaları aynı IDE üzerinde yazabiliyorsunuz. Yani kısacası Microsoft'a ait tüm teknolojiler ile ilgili geliştirmeyi bu IDE ile yapmanız mümkün. Bu çok büyük bir avantaj. Zaten günümüzün popüler IDE'lerinin bir çoğu da bu konsepti benimsemiş durumda, tıpkı Netbeans gibi. Az önce söylediğim gibi 6-7 senedir aktif bir şekilde Visual Studio.NET ile iç içe olan birisi olarak bu süre içerisinde 3 farklı sürüm kullandım. 2003 versiyonu benim için ilk versiyondu. Visual Studio 2010(Hawaii) çıkana kadar 97, 6.0, 2002(Rainier), 2003(Everett), 2005(Whidbey), 2008(Orcas) versiyonları olmak üzere altı farklı sürüm çıktı. Parantez içlerinde yazdıklarım sürümlerin kod isimleri. Bu gelenek 2002 sürümünden beridir devam ediyor. Ben bu seri ile 2002 versiyonu sayesinde tanıştım. Macera buralara gelene kadar Microsoft yeri geldi Sun ile mahkemelik dahi oldu, J# yüzünden. Sun'ın Java'sına özendiği çok belliydi, "Ben de J# diye birşey yaptım diyerek çıktı karşımıza." ama hayrını göremedi. Hayrını göremese de asıl hedefi olan Java konseptine çok çok yakın C# dilini ise hedefleri doğrultusunda gün ve gün geliştirdi.
Visual Studio kullananlar çok iyi bileceklerdir. Microsoft şimdiye kadar her farklı sürüm IDE çıkardığında .NET framework yapısını da upgrade etti. Zaten aslında temel olan da .NET framework'tür IDE yine aynı IDE, çok fazla gelişmeler olmuyor genellikle. .NET Framework 1.0 2002 sürümü ile .NET Framework 1.1 ise 2003 sürümü duyuruldu. 2005 yılında .NET framework 2.0 ve son olarak de .NET framework 3.0 2008 sürümü ile birlikte duyuruldu. Şu günlerde 2010 için hazırlıklar devam ediyor ve yeni bir .NET Framework de bizleri selamlıyor. 2010 sürümü ile birlikte .NET Framework 4.0 da uygulama geliştiricilerin hizmetine sunulacak. Microsoft 2010 sürümünü çok çok önemsiyor ve hatta o kadar iddialı konuşuyor ki sürüm 2010 için; "Yıllardan beridir piyasaya sürdüğümüz en önemli şeylerden birisi" demekten çekinmiyor

Microsoft .NET Framework History.NET Framework 4.0 bize neler katacak?
.NET Framework içerisinde paralel programlama(Task Parallel Library-TPL, Parallel LINQ-PLINQ) üzerinde ayrıca duruluyor. Paralel döngülerin güzelliğinden fazlasıyla faydalanılmak isteniyor. Çünkü son günlerde karşımıza çıkan işlemci aileleri hep bir kaç çekirdekli. Fakat paralel programlama özelliğinden faydalanılmıyorsa, bu çekirdeklerin hiç bir önemi de kalmıyor. Web programlama için de karşımıza çıkan yenilikler var. Örneğin kütüphaneye eklenen yeni JavaScript UI şablonları ve yeni AJAX özellikleri bizleri bekliyor. Web 4.0'ın konuşulduğu şu günlerde AJAX ve JavaScript'e olan hassasiyet burada da dikkatimizi hemen çekmeli. Bir sürpriz de yeni hazırlanmış bir charting kontrolü. Bu ASP.NET için büyük bir eksiklikti aslında tabiki windows uygulamaları için de. Her ne kadar third party yazılımlar bu işi çok profesyonelce halletse de ücretsiz gelen çok gelişkin bir uygulama yoktu charting için. Bu eksiklik sanırım haklı olarak göze çarpmış ve eksiğin kapatılması düşünülmüş. .NET Framework 4.0 ile birlikte gelen bir güzellik de multi touch desteği. Windows 7 çıktıktan sonra bunun atlanması zaten düşünülemezdi. Geliştirilmiş datagrid ve smartedit kontrolleri de yolda. Aslında komponent bazında yapılan bu yenilikleri görünce Microsoft'un şimdiye kadar üzerinde çok durmadığı, hatta third partilere de iş ve ekmek çıksın dediğini düşündüğüm, komponent geliştirmeleri üzerine daha da bir ilgi duyması. Sanırım hedef artık bası şeyleri standart hale getirebilmek. Veritabanı bağlantısı konusunda çeşitlilik de düşünülen bir özellik. Ayrıca parallel LINQ olayı da bu framework versiyonu ile bizler ile buluşuyor.
Bunlar işin güzellikleri tabi ki. Fakat benim gibi birçok uygulama geliştiricinin şikayet ettiğini düşündüğüm bir nokta da var. Visual Studio'nun bazen insanı delirtircesine yavaşlaması. Bir form açarken bilmem kaç saniye beklemesi. Bir web uygulamasının master page'ini açarken öylece kilit olup kalması Smile. Bu konuda da bir iyi haber geliyor. Yapılan açıklamalarda IDE'nin daha verimli ve süratli çalışması için bazı iyileştirmelerin yapıldığı bazılarının da devam ettiği yazıyor. Bence yukarıdakilerden önemli bir iş olur bu hız ve performans olaylarının çözülmesi Smile zira insanı bazen çıldırtma noktasına geliyor bu bekleme süreleri...

Microsoft Visual Studio.NET minimum gereksinimleri;

 • Supported Operating Systems: Windows Server 2003; Windows Server 2008; Windows Vista; Windows XP
  • Windows XP SP3
  • Windows Server 2003 SP2
  • Windows Vista SP1 or later
  • Windows Server 2008 or later (not supported in Server Core Role)
  • Windows 7 RC
  • Windows Server 2008 R2 RC (not supported in Server Core Role)
 • Architecture: x86, x64, ia64(some features are not supported in ia64 for example, WPF)
 • Minimum: Pentium 400 MHz 96 MB RAM
 • Recommended: Pentium 1 GHz or higher 256 MB or more RAM
 • Windows Installer 3.1 or later
 • Internet Explorer 5.01 or later

Şimdilik akılma ilk gelenler bunlar. Visual Studio.NET 22 Mart'ta Professional, Premium ve Ultimate olmak üzere üç farklı sürümle bizlerle buluşacak. Ben beta sürümünü henüz indirip kuramadım ama en kısa zamanda bir test sürüşü yapacağım ve izlenimlerimi de yine buradan paylaşacağım.

Yorum ekle

biuquote
 • Yorum
 • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General