Previous
Next

Google sayesinde online domuz gribi takibi ile tanıştık: Google Flu Trends

by Cem Kefeli 2. Kasım 2009 11:32

Google Flu Trends - Domuz GribiGoogle dünya çapındaki bazı salgın hastalıkların ilerleme ve yaygınlık durumlarını harita üzerinden sunuyor. Ülkelerin açıkladığı resmi verileri kullanarak son zamanlarda oldukça farklı bir uygulamaya daha imzasını atmış.
Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Japonya, Kanada, Macaristan, Meksika, Norveç, Polonya, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Yeni Zelenda’yı kapsayan “Google Flu Trends” adlı uygulamanın, aşamalı olarak dünyanın başka ülkelerini de kapsaması bekleniyor.

İlk olarak geçen yıl ABD’de başlatılan, daha sonra birçok ülkenin daha eklendiği hizmetin, grip salgını hakkında günlük olarak hızlı bir bilgi sağlanması ve gerekli uyarıların yapılması olduğu belirtilmiş. Bakınız aşağıda Google'ın sözleri yer alıyor:

"Belirli arama terimlerinin grip faaliyetlerini izlemek için iyi göstergeler olduğunu fark ettik. Google Grip Trendleri, dünya çapındaki grip faaliyetlerini neredeyse gerçek zamanlı olarak tahmin etmek için toplu Google arama verilerinden yararlanmaktadır. Her hafta, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcı çevrimiçi olarak sağlık bilgileri aramaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi, grip mevsimi sırasında griple ilgili, alerji mevsimi sırasında alerjiyle ilgili ve yaz aylarında da güneş yanıklarıyla ilgili daha fazla arama yapılır."

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General