Previous
Next

Windows7, 23 Ekimde resmen satışa sunuldu

by Cem Kefeli 25. Ekim 2009 04:51

Windows 7 case23 Ekimde tüm dünyayla aynı anda satışa sunulan Windows 7'nin yıl sonuna dek 600-700 bin civarında satılmasını hedefleniyormuş. Windows 7'nin beta sürümü tüm dünyada 16.5 milyon kişi tarafından kullanılıyormuş. Ayrıca Türkiye, Windows 7'nin beta sürümünü kullanmada 600 bin kişiyle Brezilya'dan sonra 2. sıradaymış. Oldukça beğenmişiz demek ki Windows 7'yi. Windows 7'nin, piyasadaki donanımların yüzde 96'sına denk gelen 80 bin donanımla uyumlu çalışıyormuş.

Windows 7, Home Basic, Home Premium, Professional ve Ultimate olarak 4 ayrı sürüm halinde satışa sunulmuş. Windows Vista'da olan bir çok özellik Windows 7'de de tabiki karşımıza çıkıyor hemen. Ben de kişisel makinem için bir Windows Vista kullanıcısı olarak, Windows Vista'nın arama opsiyonlarını çok sevdiğimi söyleyebilirim. Menülere girip program arama derdine girmeden başlat menüsü arama kısmında ilk birkaç harfi yazdığınızda program hemencecik geliyor elinizin altına. Window 7'de de aynı güzellik mevcut. Jump List ile düzenli olarak kullandığınız dosyaları yalnızca 2 tıklamayla açabiliyorsunuz.

Windows 7, açık pencereleri yeniden boyutlandırmak ve düzenlemek için yeni yollar da sunuyor. Snap özelliğiyle 2 pencereyi ekranın karşılıklı iki kenarına doğru iterek düzgün bir biçimde yanyana getirebiliyorsunuz. Ayrıca bir pencereye tıklayıp fareyi biraz salladığınızda diğer pencereler küçülerek çalışma alanınızın ferahlamasını sağlıyor. Aynı hareketle pencereleri eski yerine de getirebiliyorsunuz.

Windows 7'nin beta versiyonunu kurup test etmiştim fakat oldukça yavaş çalıştığı kesin. Aslında bu tüm Windows'ların ortak derdi. Hemencecik şişiveriyorlar ve sistem kaynaklarını çok fazla tüketiyorlar. Her ne kadar minimum gereksimleri olarak aşağıda verdiğim gibi 1GB ramin yeterli olduğu söylense de pratikte pek de öyle değil Laughing. Zaten 1 giga rami windows kendi başına yiyor tüketiyor da hatta yeterli bile de gelmiyor bazen. OS üzerinde çalışan kendi uygulamalarınızı da düşünürseniz en az 2-3 giga ram gerekiyor Windows 7 sürümü için.

  • 1 GHz processor (32- or 64-bit)
  • 1 GB of RAM (32-bit); 2 GB of RAM (64-bit)
  • 16 GB of available disk space (32-bit); 20 GB of available disk space (64-bit)
  • DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver

Windows 7'nin dikkat çeken bir diğer özelliği ise buradaki haberde(Bu Windows'u kopyalamak imkansız) bahsedildiği gibi lisanssız kullanıcıların yaşayacağı sıkıntılar. Çünkü lisanssız kullanıcılar Windows 7'nin güncelleştirmelerini alamıyorlar. Sürümün çıktığı günün koşullarında geçerli olan güvenlik açıklarına karşı savunmanız oluyor elbette, çünkü kurulum ile birlikte geliyor bu özellikler. Fakat yeni güvenlik açıklarının tespit edilmesi sonucunda oluşan güvenlik açığı yamalarını alamıyorsunuz. Dolayısı ile güncel risklere karşı savunmasız kalıyorsunuz. Tabi bu konuda da yeni gelişmeler bulunacaktır diye tahmin ediyorum, yakın zaman içinde Smile.

Windows 7'nin bir başka özelliği ise 'multi touch' olarak isimlendirilen 'çoklu dokunma' yeteneği. Çoklu dokunma, şu Iphonelardaki gibi bir yapıyı bizlere sunuyor. Bu sayede ekrandaki bir resmi sanki gerçekten parmaklarınızla tutuyormuşcasına büyütüp, küçültebiliyorsunuz.

Windows 7 Multi touchResimleri veya ekrandaki herhangi birşeyi sağa sola çevirebiliyorsunuz. Haritalar üzerinde gezerken zoon in, zoom out yapabiliyorsunuz. Yani sanki karşınızda somut bir harita varmış da onunla masa üstünde oynuyormuş gibi, parmaklarınızla birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Bu özellik öncelikli olarak dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış fakat masaüstü makinelerinizin donanımının buna uygun olması durumunda masaüstü makinelerinizde de çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sol tarafta 'multi touch' özelliği ile ilgi güzel bir video veriyorum, izlemenizi de kesinlikle tavsiye ederim. Zira insanın ufkunu açıyor Wink. Buradaki linke tıklayarak(Windows 7 Multi-touch demo) ise Youtube'daki bir başka güzel videoya ulaşabilirsiniz.

Windows 7 sürümlerinin son kullanıcı önerilen liste fiyatları ise ''Windows 7 Home Basic'' için 123 dolar, ''Windows 7 Home Premium'' için 145 dolar, ''Windows 7 Professional'' için 236 dolar ve ''Windows 7 Ultimate'' için 250 dolar.

Kaynaklar: Habertürk, Osnews.com

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General