Previous
Next

Jabber(Extensible Messaging and Presence Protocol-XMPP) nedir?

by Cem Kefeli 19. Ekim 2009 01:28

JabberExtensible Messaging and Presence Protocol (XMPP) (önceki adıyla Jabber), Internet'teki iki ucun herhangi bir yapısal bilgiyi birbirleri arasında karşılıklı ve neredeyse eş zamanlı aktarmalarına olanak sağlayan açık bir XML protokol ve teknolojileri bütünüdür. Jabber geliştirilebilir bir teknolojidir ve esnektir. Esnek olduğu için dosya gönderebilir, oyun oynayabilir veya aklınıza gelen yeni fikirleri uygulayabilirsiniz.

  • Açıktır: XMPP protokolleri açık ve özgürdür, kolayca anlaşılabilirdir; istemciler, sunucular, bileşenler ve kod kütüphaneleri için birden fazla uygulama mevcuttur.
  • Standarttır: IETF (internet engineering task force) çekirdek XML (Extensible Markup Language) sürekli yayın protokollerini kabul edilen mesajlaşma teknolojisi olacak şekilde formalize etmiştir. XMPP'da kullanılmakta ve IETF'nin standartlaşma sürecine uygun olarak XMPP Standards Foundation (önceki adıyla Jabber Software Foundation) tarafından geliştirilmektedir.
  • Kendini ispatlamıştır. Jabber teknolojisi ilk olarak 1998'de geliştirilmeye başlanmıştır ve şu anda nerede ise tamamen kararlıdır. Şu anda XMPP teknolojileri yüzlerce geliştirici tarafından geliştirilmekte, onbinlerce suncusu Internet üzerinde çalıştırılmakta ve milyonlarca insan mesajlaşma için kullanmaktadır.
  • Merkezi değildir: XMPP ağının mimarisi e-posta mimarisine çok benzer, herhangi bir kişi bir XMPP sunucu işletebilir.
  • Güvenlidir: Herhangi bir XMPP sunucu, XMPP ağından tamamen izole edilebilir, örneğin sadece yerel bir ağ içerisinde kullanılabilir, ve çekirdek XMPP spesifikasyonlarında yer verilen SASL (kimlik doğrulama güvenlik katmanı) ve TLS (iletim katmanı güvenlik protokolü) ile güçlü ve sağlam bir güvenlik sunar.
  • Genişletilebilirdir: Herhangi birisi XML'den faydalanarak çekirdek protokol üzerine kendi istediği fonksiyonları inşa edebilir.
  • Esnektir: XMPP uygulamaları XMPP'ın sunduğu altyapı sayesinde mesajlaşmanın ötesinde, ağ yönetmek, dosya ve içerik paylaşmak, uzaktaki sistemlerin durumunu görüntülemek (system monitoring), oyun oynamak için de kullanılabilir.
  • Kozmopolittir: Çok sayıda şirket ve açık kaynak kodlu proje XMPP protokolünü kullanmaktadır, gerçek zamanlı uygulamalar ve servisler geliştirmektedir.

Kaynaklar: Wikipedia(Extensible Messaging and Presence Protocol)

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General