Previous
Next

Wibiya Toolbar'ın yol açtığı Thickbox/Lightbox sorununu düzeltmek

by Cem Kefeli 15. Eylül 2009 06:27

Wibiya Toolbar ScreenShotSon zamanlarda oldukça ilgimi çeken bir eklenti oldu Wibiya Toolbar. Aşağıda kendi sayfam için hazırlamış olduğum toolbar için bir ekran görüntüsü verdim. Bu toolbar ile ziyaretçilerinizi karşılayan mesajlar oluşturabiliyor, son eklenen yazıların önizlemesini gösterebiliyor, RSS linkinizi paylaşabiliyor, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini sayfanıza entegre edebiliyor, farklı dillerde tercüme yapılmasını sağlayan Google aracını sayfanıza ekleyebiliyor, sayfanız için rastgele yazılar görüntüleyebiliyor, web sayfanız ve web üzerinde Google arama motorunu kullanrak aramalar yaptırabiliyorsunuz. Toolbar tamaman ajax teknolojisi üzerine kurulu ve çok hoş bir görünüme sahip. Wibiya web sayfasından üyelik için davetiye istedikten sonra gelen token üzerinden üyelik işlemlerinizi tamamlıyorsunuz ve toolbar'ı hemencecik oluşturmaya başlayabiliyorsunuz. Toolbar için farklı temalar da mevcut, Böylece dizaynınıza en yakın ve en uygun renkler ile bu toolbar'ı oluşturabilirsiniz.

Üyelik işlemleriniz tamamlandıktan hemen sonra Wibiya size aşağıdaki bir JavaScript çağırma kodu verecektir sayfanıza eklemeniz için. Bu scripti sayfanızın </body> tagından hemen önce yerleştirebilirsiniz.

<script src='http://toolbar.wibiya.com/toolbarLoader.php?
toolbarId=XXXXX' type='text/javascript'></script>

Buraya kadar bir sorun yok fakat sayfanızda benim gibi Thickbox/Lightbox uygulamalarından herhangi birisini kullanıyorsanız Wibiya sizin için biraz sıkıntı yaratacaktır. Çünkü Wibiya scripti sayfanıza eklendiği zaman Thickbox/Lightbox için hazırlanan div katmanlarının sıralamasında bazı problemler oluşuyor. Yani önizleme için Thickbox/Lightbox eklentilerinin oluşturduğu pencereler arka katmanda kalarak izlenebilirliğini kaybediyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Thickbox/Lightbox uygulamaları için kullanılan window katmanının sırasının değiştirmesi yeterli olacaktır. Örneğin Thickbox uygulamasının kullandığı stil şablonu olan thickbox.css dosyası içerisinde #TB_window stili için aşağıdaki kırmızı renkle verilen değişiklikler yapılarak bu sorun giderilebilir. Daha önce 102 olan z-index'i 100000 gibi abuk ve yapılmayacak kadar yüksek bir değere setleyerek bu işten yırtabilirsiniz :) Başka hiçbir yere de zararı olmayacak ufak bir manipülasyon yalnızca. En azından ben sorunumu en kısa yoldan bu şekilde düzeltebildim :) Eğer alternatif yöntemler var ise paylaşmanız çok iyi olacaktır...

#TB_window 
{
	. . . .
	position: fixed;
	background: #ffffff;
	z-index:100000 !important;
	. . . .
}

Yorumlar (6) -

cansu
cansu Turkey
25.09.2009 01:05:16 #

Hala davetime karşılık vermediler. Bu sorunun bir çözümü var mı Smile

Yanıtla

admin
admin Turkey
28.09.2009 00:11:30 #

Cansu selam,
Yaklaşık olarak bir hafta, on gün içerisinde geri dönüyorlar diye biliyorum. Ben kayıt olurken öyle olmuştu diye hatırlıyorum. Kayıt için verdiğin web sayfasının içeriğini kontrol ediyorlar ve sonra üyeliğin aktivasyonu için bir token gönderiyorlar.
Bu arada benim başım Wibiya için IE ile dertte hala. Biraz sıkıntılı bir tool... Birçok script ile çakışıyor, bilen duyan varsa yardım alabilirim...

Yanıtla

beypazarı
beypazarı Turkey
09.02.2010 15:55:38 #

Hocam Css dosyasına nasıl ulaştınız.? wibiya üye olurken bekleme işini kaldırmış.Direk kaydolup toolbarı hazırlıyorsunuz.Bende hazırladım çokta beğendim ancak en önemli sorun şu.Explorer da çıkmıyor.Firefoxta normal.Ziyaretçilerimin %95i explorer kullanıyor.Bu konuda bir araştırma yaptınızmı? Yoksa imkanı yokmu explorerda göstermenin.

Yanıtla

admin
admin Turkey
14.03.2010 02:37:35 #

Beypazarı selam, keşke ismini yazsaydın da o şekilde yazsaydım Smile Yorum yapalı yok uzun zaman olmuş fakat kusura bakma ben de çok uzun zamandır ilgilenemedim blogumla.
CSS dosyası lightbox/thickbox için kullanılan CSS dosyası. Yani wibiyanın kullandığı değil. Wibiya'yı çağıran script ile gömülü geliyor kendi stil şablonları.
Eğer sitenin designında katmanları ve tabloları doğru bir şekilde yerleştirdiysen wibiya toolbar artık IE, Firefox, Google Chrome browser falan filan da sorunsuz çalışıyor. Fakat IE için versiyon problemleri yaşayabilirsin. Tüm versiyonlar hala desteklenmiyor. Benim siteye gelenlerin de en az yarısı IE kullanıyor. Ama hatırı sayılır miktarda Firefox, Google Chrome, Opera kullanıcısı da var. Şu an için bir problem yaşamıyorum.
Üyelik için kontrol olayı kalkmış evet, hatırlatıp paylaştığın için saol. Ben üye olduğumda çok fazla site yoktu hepsine bakabiliyorlardı sanırım. Ama sonradan baya bir tuttu bu Wibiya Bar. Uğraşamadılar büyük ihtimal o kadar taleple.

Kolay gelsin...
Cem

Yanıtla

Efekan
Efekan Turkey
17.11.2010 17:55:54 #

acaba toolbardaki wibiya logosunu nasıl kaldırdınız ? onuda bir söyleyebilirmisiniz acaba ? şimdiden çok teşekür ederim

Yanıtla

admin
admin Turkey
19.12.2010 11:44:05 #

Efekan selam,
Tool için kullanılan dashboard'da öyle bir option olması gerekiyor. Eğer oraya bu faviconu gösterirsen senin belirttiğin icon görünür.

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General