Previous
Next

Nabucco Türkiye'ye ne katacak?

by Cem Kefeli 13. Temmuz 2009 01:33

Giuseppe Fortunino Francesco Verdi tarafından yazılmış dört perdelik Nabucco Operası'nda, Babil Kralı II. Nabuccodonosor'ün Kudüs'ü kuşatması; aşk, entrika, savaş ve mücadele anlatılır. İşte Verdi'nin bu ünlü operası, günümüzde ise sanatla hiç ilgisi olmayan, ancak insan ihtiyaçları arasında büyük öneme sahip olan `dogalgaz` ile ilgili bir projeye isim babalığı yapıyor. Projenin adı ise "Nabucco Doğal Gaz Boru Hattı Projesi"

NabuccoNabucco Projesi ve amacı nedir?
Rusya'nın doğalgaz tekelini kırmaya çalışan Avrupa Birliği(AB) ülkelerinin alternatif kaynak ve rota seçeneği arayışı Nabucco'da birleşmişti. Bu proje ile 3300 kilometrelik boru hattı ile Rus devlet şirketi Gazprom'un tekelinde olmayan doğalgaz kaynaklarının Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya üzerinden Avrupa'ya taşınması hedeflenmektedir. Nabucco Projesi ile yönelinen kaynaklar ise zengin Türkmen ve Azeri rezervleri, İran, Irak hatta Mısır gazı. Ancak Kremlin bu hamleye seyirci kalmayacağını kanıtladı ve "Güney Akımı" boru hattını gündeme getirdi. Nabucco'dan taşınması öngörülen Türkmen gazının önemli bir kısmını kendine bağladı. İtalyan enerji şirketi Eni ile Gazprom'un sağlayacağı gazın Avrupa'ya taşınması konusunda el sıkıştı. Rota olarak da Türkiye'nin by-pass edilmesi de gündemde. "Güney Akım"ı Karadeniz'in altından geçecek boru hattının Bulgaristan'a uzatılmasını öngörüyor. İstanbul'daki Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı'nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, henüz tasarı aşamasında olsa da "Güney Akımı" projesine katılacaklarının sinyalini verdi. Gazprom tüm bunlara rağmen "Nabucco'ya katılabiliriz" diyor. Fakat içinde Gazprom'un olacağı bir seçeneğin çok da alternatif olmayacağı belirtiliyor.
Alternatif kaynaklar konusunda da sıkıntı var. Mısır'ın rezervleri kısıtlı. İran ile işbirliği ABD ambargosuna takılıyor, Irak'taki gaz rezervleri ise ülkedeki tüm doğal kaynaklar gibi ABD'nin tekelinde. Oradaki sular durulmadan, Iraklı bir Nabucco düşünmek de pek gerçekçi gibi görünmüyor.

Mavi Akım - Blue StreamMavi akım Projesi nedir?
Türkiye ile Rusya arasında 1997 yılında başlatılan Mavi Akım Projesi'nin resmi açılışı 17 Kasım 2005'te Samsun'da yapılmıştır. Türkiye, 2003 Şubat'ından bu yana hattan doğalgaz sağlamakta. Mavi Akım Projesi ile Rusya'nın Türkiye'ye sağlamayı taahhüt ettiği gaz, Rusya'nın zengin doğalgaz rezervlerinin bulunduğu Zapolyarnoye, Beregovoye sahalarından, Birleşik Gaz Dağıtım Şebekesi ile İzobilnoye bölgesine akıtılıyor. Daha sonra Karadeniz'in yatağından Samsun'a ulaşan gaz, oradan da Ankara'ya sevkediliyor. Toplam uzunluğu 1265 kilometreyi bulan ve üç ana bölümden oluşan hattın Rusya kara bölümü İzobilnoye ve Djubga arasındaki 372 kilometreden oluşuyor. Karadeniz geçişi, Djubga ve Samsun arasında Karadeniz'in altından geçen iki paralel hattan oluşan 392 kilometre uzunluğundaki boru hattının Türkiye bölümü ise Samsun-Ankara arasında 501 kilometre uzunluğundaki hattı kapsıyor. Boru hattının Karadeniz bölümü, dünyada 2150 metre derinliğe döşenen ilk boru hattı özelliğini taşıyor. Hattın Karadeniz geçişi ve Rusya'daki kısmı İtalyan Eni grubu ve Gazprom, Türkiye kara bölümü ise Öztaş - Hazinedaroğlu - Stroytransgas konsorsiyumu tarafından yapılmıştır. Türkiye'nin 25 yıl süre ile Rusya'dan kademeli artışla yıllık 16 milyar metreküpe kadar doğalgaz alımını kapsayan proje, yaklaşık 3.5 milyar dolara malolmuştu.

Güney Akım Boru Hattı nedir?
"Güney Akımı Boru Hattı"İtalyan Eni ve Rus enerji devi Gazprom'un ortak projesidir. Yunanistan da projede yer alacağını açıklamıştır. Projeye göre, Rus doğalgazı Karadeniz'den geçirilerek Bulgaristan'dan Avrupa'nın kuzeyi ve güneyine ulaştırılacaktır. 900 kilometrelik boru hattının, deniz seviyesinin 2 bin metre altından döşenmesi düşünülmektedir.
Yaklaşık 10 milyar dolara malolacağı tahmin edilen 3200 kilometrelik hattın 2010'da tamamlanması öngörülüyordu. Fakat geldiğimiz zaman itibari ile bunun çok da gerçekçi olmadığı görülüyor. Zira bu proje Nabucco'ya bir alternatif olacak şekilde düşünülmüş ve Nabucco'yu devre dışı bırakmayı hedefleyen bir projedir. Rusya'nın da artık Nabucco içerisinde yer almasının gündemde olduğu düşünüldüğünde bu şekilde oldukça büyük bir yatırımın yapılmasını çok da gerekli kılmıyor.

Doğalgaz boru hatlarıŞimdi neredeyiz?
Nabucco Rusya'nın Doğalgaz tekelinin Avrupa üzerinden kaldırılmasının sağlamak için oluşturulmuş bir projeydi. Yani Nabucco öncelikli olarak Rus gazından kurtulup İran, Azerbaycan ve diğer Türki Cumhuriyetler'in gazından istifade edebilmeyi ön görüyordu. Nabucco bunun için doğdu.. Tabi ki İran'ın dışarıya açılması ve gazının Avrupa'ya daha rahat ulaştırıp pazarlaması ABD'nin işine pek de gelmedi. Aslında bildiğim kadarıyla ABD'li diplomatlar yeri ve zamanı geldiğinde bunu vurgulamayı da unutmadılar. Tabiki bu durumdan en çok rahatsız olan birisi daha vardı. Kendisinin oyun dışarısında bırakılmasına öfkelenen Rusya ise hemen bir alternatif üreterek "Güney Akım Boru Hattı" projesi fikrini sundu. Bu proje ile Türkiye'ye de ufak anlamda bir mesaj gönderiliyordu. 'Bak ben de seni devre dışı bırakırım.' demek gibi birşeydi bu Türkiye için. Çünkü Güney Akım Boru Hattı Projesi'nde Türkiye'ye yer yoktu. Aradan oldukça uzun bir zaman geçti. Bugün tarih 13.07.2009 ve Nabucco Projesi resmen başlatılıyor ve işrirakçi hükümetler arası protokolün Ankara'da bugün imzalanması bekleniyor. Üstelik isterse Rusya'nın da bu hat üzerinden gazını pazarlayabilmesinin mümkün olduğu yönündeki açıklamalar eşliğinde. Bu açıklamalar ABD'den geldi kısa süre önce. ABD başkanı Obama'nın Rusya gezisinden dönüşünün hemen sonrasında. Yani bir nevi Rusya'ya karşı oluşturulan Nabucco artık Rusya'nın da yer aldığı bambaşka bir proje olma yolunda...

Peki bu gelişmeler Türkiye'ye neler kazandırıyor diye sorarsak kendimize, en basitinden bu projenin yapımı sırasında ortaya çıkan işgücü çıkıyor karşımıza. Bildiğim kadarıyla Yüzde 60'ı Türkiye'den geçecek Nabucco toplam 8 milyar dolara mal olacakmış ve 4,8 milyar dolarlık yatırım Türkiye'ye yapılacakmış. Bu yatırımla 15 bin kişiye istihdam sağlanacakmış. "Bu geçiş için Türkiye ek menfaatler sağlayacak mı?", "Türkiye'ye bu boru hattı yıllık ne kadar para kazandıracak?" bu konularda detaylı bilgim henüz yok. Fakat ortada açık olan birşey var ki; bu coğrafyada Türkiye'siz bir işin yürümesi çok da olası görülmüyor. Son yıllarda tüm enerji koridorlarının Türkiye üzerinden geçmesi hayra alamet midir, bu Türkiye'nin gücümüdür yoksa bize dayatılan şeyler midir ilerleyen günlerde daha açık anlaşılacaktır. Gönlümüz gücümüzün her geçen gün artmasından yana. Ayrıntılar ortaya çıktıkça yazıyı güncellemeye çalışacağım.

Kaynaklar:, Aktuel Marmaris (Nabucco), Milliyet Haber (Nabucco önemini yitiriyor mu?), Vikipedi (Nabucco Boru Hattı Projesi), Hürriyet Haber (Nabucco resmen imzalandı), Tümgazeteler (Nabucco haberleri)

Yorum ekle

  Country flag

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...

Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General