Previous
Next

Operation Aborted "Internet Explorer cannot open the Internet site" hatası hakkında

by Cem Kefeli 1. Mart 2009 13:05

Operation Aborted - Internet Explorer cannot open the internet site.Operation Aborted "Internet Explorer cannot open the Internet site"

Web sayfam bir süre önce bir hata vermeye başladı. İşin tuhafı hatayı yalnızca IE (Internet Explorer) kullanıcılarının alması. Hatta IE'nin de son sürümünü kullanıyorum(7.0). Firefox kullananlarda ise bir sorun görünmüyor. Hata şu ki web sayfam "Operation Aborted" hatası vererek hiçbir zaman açılmıyor. Çok kötü bir durum, çünkü nerden kaynaklandığını da bulmak oldukça güç. Aslında az çok belli, durum bir scriptin varlığından kaynaklanıyor ama hangi java kodu.. İşe hemen çağırdığım script dosyalarını incelemekle başladım. Birkaç scripti inceledim ve sonuç olarak ön izleme için kullandığım Snap Shots isimli scriptin buna sebebiyet verdiğini fark ettim. Zaten Scripti sayfama başka bir server üzerinden çağırarak ekliyordum aşağıdaki gibi..

<script type="text/javascript" src="http://shots.snap.com/ss/xx1xcexx14x92x3bxxxa8bxx567xd11x/snap_shots.js"></script>

Sayfamdan bu scripti çıkardığım zaman IE ile de sayfa sorunsuz bir şekilde açılıyor. Scriptin içine dalıp hangi java kod bloğunun buna sebebiyet verdiğini inceleyemedim henüz fırsat bulup. Şimdilik geçici bir çözümle bu scripti sayfamdan kaldırdım ama Snap Shots gibi güzel bir özellikten de mahrum kaldım. En kısa zamanda bu scripteki hangi kodun bu duruma sebebiyet verdiğini bulmak istiyorum. Bulunca da tabiki herkesle paylaşmak istiyorum.

Yorumlar (7) -

Can &#220;rek
Can Ürek
17.03.2009 07:53:40 #

bulabilirsen hatanın sebebini buraya yazarsan sevinirim.

Yanıtla

Admin
Admin Turkey
17.03.2009 08:45:57 #

Benim de aklımda olan bir konu bu. Fakat vakit bulup da kodun içerisine dalamadım. Fırsat bulduğum bir zaman inceleyip buraya ekleyeceğimi yazıda söylediğimi hatırlatarak, en kısa zamanda sorunu bulup burada paylaşmak dileğiyle yazın için çok teşekkür ediyorum.

Yanıtla

Tuğbay Şahin
Tuğbay Şahin Turkey
26.03.2009 02:24:08 #

Problem java script blogunun sayfanın sonuna eklenmesınden kaynaklanıyor. java script blogunu sayfanın ustune alırsanız problem kalmaz. IE nın bır bugı oldugunu dusunuyorum.

Yanıtla

Can &#220;rek
Can Ürek
27.03.2009 04:13:08 #

Açık tag bırakmamak ve scriptleri tagların arasına
yazmamak lazım. IE bugı.

Hatalı olan

<div>
<script>
</script>
</div>

Doğrusu

<div>
</div>
<script>
</script>

Yanıtla

Cem Kefeli
Cem Kefeli Turkey
30.03.2009 12:21:24 #

Arkadaşlar merhaba,

Geçen süre içerisinde bu hatayı inceleme fırsatım oldu. Hata, Internet Explorer'ın BODY TAG'ları arasındaki katman içeriklerinin oluşturulmadan, HEAD içerisinden konumladırılmasına izin vermemesinden kaynaklanıyor. http://blogs.msdn.com/ie/archive/2008/04/23/what-happened-to-operation-aborted.aspx adresinden Microsoft'un konu ile ilgili açıklamalarına da ulaşabilirsiniz.
Çözüm yolu olarak ise tüm scriptlerin HEAD içerisinden çağrılmasını ve scriptin etkilediği form üyelerinin oluşturulmasından sonra fonksiyonların çağrılmasını tavsiye ediyorum. Şu an için web sayfamdaki bu hatayı bahsettiğin bu iki yöntemi kullanarak düzeltmiş bulunmaktayım.

Katkılarınız için teşekkürler.

Yanıtla

host
host Turkey
08.04.2009 13:02:08 #

bıktım usandım internet wxplorerda en iyisi firefox ve chrome artık ienin yüzünü gormek istemiyorum hata hata hata

Yanıtla

Admin
Admin Turkey
09.04.2009 01:51:17 #

Firefox'u kesinlikle tavsiye ederim. Arasıra donuyor kalıyor ve sistemi yavaşlatıyor, yani CPU'yu tüketiyor. Özellikle flash animasyonu bol olan sayfalarda. Habertürk, Milliyet gibi sitelerde zaten gerekli gereksiz flash animasyondan geçilmiyor. Sağdan, soldan, alltan, üstten, her bir taraftan sürekli birşeyler açılıyor animasyon olarak. Ne anlıyorlar böyle yapıp, ziyaretçilere çile çektirmekten anlamıyorum.. Internet Explorer'ın vahim durumu zaten ortada ama web tarayıcılar kadar site içeriklerinin de önemi büyük demek istiyorum. Çoğu yerde firefox ile problem yaşamıyorum. Ama yukarıda bahsettiğim türden sitelere girip de iki-üç sekme yan yana açınca kilit oluyor tarayıcı.

yorumlarınız için teşekkürler.

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General