Previous
Next

Nedir bu Google Analytics?

by Cem Kefeli 22. Şubat 2009 07:18

Bir web sayfası için içerik ne kadar önemli ise, bu içeriğin ne kadar ilgi gördüğünün de aynı ölçüde önemi vardır her zaman. Bundan bir süre önce web sitem  ASP tabanlıydı ve  web tracking için ASP ile yazdığım kendi scriptlerimi kullanıyordum. Bu script ile gün, ay, yıl bazlı trafik istatistiklerimi tutabiliyordum. Ziyaretçiler nereden gelmiş, tekil/çoğul hitler, nerlerde dolaşmışlar vb.. gibi birçok işe yarar bilgi mevcuttu. Fakat kısa bir süre önce siteyi BlogEngine.NET üzerine taşıdığım için bu ASP scriptim işimi görmez oldu. Biraz da araştırma yaptıktan sonra zaten fark ettim ki o scripti yazdığım günlerden bu yana çok şeyler değişmiş :) Artık siteye uğrayan ziyaretçilerin Google Analyticsdünya haritası üzerindeki lokasyonlarının takibi bile yapılabiliyor hale gelmiş. İstatistik tutmaya yarayan birçok site içerisinde birçok güzel özelliğin olması insanı heyecanlandırıyor. Ben yazımda bu şekilde istatistikleri tutmak için sıklıkla kullanılan Google Analytics'ten bahsedeceğim daha çok. Çünkü birçok tracker araştırdım ama içlerinde bilgisine en çok güvenebileceğimin bu olsuğunu anladım. Bazı büyük eksikleri gözüme çarpsa bile..

Google Analytics webmasterların işini oldukça kolaylaştırıyor. Kullanımı ise oldukça basit. Kayıt olma işlemleriniz tamamlandıktan sonra web sayfanıza yerleştirmeniz için ufak bir kod parçacığı veriliyor. Bu kodu web sayfanıza yerleştirdiğiniz an zaten tracking işlemleri başlamış oluyor. New visitors, Returning visitors, search traffic, direct traffic, referral traffic .... gibi özelliklerin gün, ay, yıl, tarih aralığı tabanlı olarak hem değerlerini görebiliyorsunuz hem de çok kullanışlı olan grafik arayüzü sayesinde görsel olarak izleyebiliyorsunuz. En güzel özelliklerinden birisi ise arama motorları üzerinden gelen ziyaretçilerin hangi keyword'ler ile sitenize geldiklerinin ayrıntılı bir şekilde tutulması. Böylece sitenizin hangi alanlarının daha çok popüler olduğunu çok rahat takip edebiliyorsunuz. Bir diğer özellik ise dünya haritası üzerinden ziyaretçilerin lokasyonlarının takip edilebilmesi. Google Analytics - World/Country MapsKim siteye hangi ülkeden hangi şehirden girmiş hepsi istatistiklerde mevcut. Bunun yanısıra Google Analytics ile language, browsers capabilities, network properties, operating systems, screen colors, screen resolution, flash version, java support gibi özelliklerin de istatistiğinin tutulması mümkün.

Bütün bu güzelliklere rağmen belki de en değerli veri olan 'ziyaretçi detaylı gösterim' Google Analytics ile loglanmıyor malesef. Hiçbir  IP bilgisi kullanıcıya özgü olarak belirtilmiyor. Sanırım  Google ziyaretçilerin özel bilgilerini site sahipleri ile paylaşmayı uygun görmemiş. Ama bir keyword üzerine tıklandığında bu ziyaretçi ile ilgili bilgiler dökülseydi ya da herhangi bir girişe ait ziyaretçi bilgilerine her zaman ulaşılabilseydi Google Analytics kusursuz olacaktı. Fakat bu bilgileri takip etmek istiyorsanız StatCounter, Histats, OnlineWebStat ve uzun yıllardır takip ettiğim SiteMeter'i kullanabilirsiniz. Bunun yanında CrazyEgg ve GoStats'ı da kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Özellikle CrazyEgg'in overlay, heatmap ve conftetti gibi özellikleri var ki akıllara zarar. Gerçekten çok hoş görünüyor. Sayfanızdaki linklerin üzerine etiketler giydirilerek görsel olarak ısı haritası oluşturuluyor mese heatmap özelliği ile. Benim en çok hoşuma giden özellik diyebilirim. Bu sitelerin tümünde ziyaretçi detayı gösterimi destekleniyor. Tabiki bu tracker'ların yalnızca birisini kullanmak gibi bir zorunluluğunuz da yok. Google Analytics'in yanına bu tracker'ları da kullanarak istediğiniz özellikleri takip edebilirsiniz. 

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General