Previous
Next

PDARestorant SiparişMatik ile restorant sipariş otomasyonu

by Cem Kefeli 9. Ocak 2009 11:59
SiparişMatik, restorantların daha efektif sipariş alabilmesi için geliştirilmiş ve tamamıyle çalışır durumda olan bir uygulamadır. Siparişmatik yardımı ile görevliler arasındaki koşuşturmaca ortadan kalkar. Siparişi alacak görevli müşterilerin isteklerini bir PDA yardımı ile kayıt altına alır ve bu istekler mutfak, bar vb. gibi ilgili yerlere otomatik olarak iletilirler. Mutfak tarafından o an hazırlanabilecek yemekler sürekli güncellenebilmektedir. Bu sayade müşteriden sipariş alırken o yiyeceğin var olup olmadı hakkında bilgi sahibidir herbir garson. Siparişleri alan görevliler en kısa süre içerisinde siparişleri hazırlar ve siparişin hazırlandığını sipariş terminallerinden işaretlerler. İsteğe göre bu haber siparişi veren ilgili garsona hem titreşim hem de sesli mesaj yoluyla ulaştırılabilmektedir. Siparişin hazır olduğu bilgisini alan garsonun yapması gereken tek şey ise hazır siparişleri alıp müşterilerine sunmaktır. Dikkat edilirse garsonlar arasındaki gereksiz koşuşturmaca trafiği ortadan kalkmıştır. Garsonlar hem birbirleri ile hem de mutfak ve bar ile sesli olarak da mesajlaşabilmektedir.
 

Şekil 1: PC yazılımında yemeklerin eklenmesi

Şekil 2: PDA ile sipariş verildikten sonra durum geri bildirimi


Şekil 3: PC yazılımından girilen menü ve yiyeceklerin PDA ile kullanılması

Şekil 4: PC yazılımında yemeklerin eklenmesi

 


Şekil 5: PDA ile girilen mesajın PC yazılımda gönderilmesi. Sipariş hazırlandıktan sonra PDA kullanıcısına sipariş hazır mesajının gönderilmesi.

Şekil 6: PDA ile sipariş verilen masanın seçilmesi

 


Şekil 7: PDA yazılımı ve sistemin kontrolü
Şekil 8: Sipariş hazır bilgisi mutfaktan geldikten sonra PDA kullanıcısının uyarılması.

Yorumlar (2) -

Ali Kemal Mayuk
Ali Kemal Mayuk Turkey
11.09.2009 01:37:54 #

Guzel yaziymis. Takdir ettim. Aslinda pazarlanabilir bir urun cikmis, akibetini merak ettim.

Yanıtla

admin
admin United States
11.09.2009 01:47:10 #

Tekrar selam üzbek kardeşim Smile
Evet muadillerine göre çok daha fazla artı özelliği var bu uygulamanın. Mesela garsonlar arası hem sesli hem de yazılı mesajlaşma olayı diye birşey eklemiştim ki tamamen local server üzerinde çalışan operatör desteği gerektirmeyen bir uygulama. Yani hiçbir ekstra ses, text mesaj gönderim ücreti yoktu. Kendi aralarında diledikleri gibi konuşabiliyorlar, meşajlaşabiliyorlar..
Zaten bir şirketin isteği üzerinde geliştirilmişti bu uygulama fakat zaman sıkıntısı vardı o zamanlar tezimi yazıyor olmamdan dolayı. Bir aşamaya gelip süreyi uzatmak istedikten sonra, biraz anlaşmazlık yaşadık. Sonuç olarak da ben kendi kendime tüm fonksiyonları tam olmasa da çalışır hale getirip bıraktım.

Olay böyle.. Smile

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General