Previous
Next

OPML nedir?

by Cem Kefeli 9. Ocak 2009 12:52

opmlOPML(Outline Processor Markup Language), Dave Winer tarafından geliştirilmiş bir XML biçimidir. Veri aktarmak üzere oluşturulan bu biçim en fazla  bir RSS okuyucudan diğerine RSS’leri taşımak amacıyla kullanılmaktadır. OPML bilgi değişimleri taşınabilir kılan bir XML formatında bir dosyadır. Bir çok işlev için kullanılmanın yanısıra en çok web feed listelerini bir yerden bir yere kolayca taşımak , yedek almak , import veya export etmek için kullanılıyor. Şu an bir çok feed reader'da  OPML import ve export özelliğini görebilirsiniz. Bilgisayarına herhangi bir RSS okuyucu kurmuş olan kullanıcılar, RSS programlarına ihale kanallarımızı tek tek eklemek yerine, bu işlemi topluca yapabilen OPML yapısından yararlanırlar.
OPML özetle; çok sayıda RSS dosyası (kanalı) sunan sitelerdeki kanalların listelerini alan (ve topluca yada tercihlere göre) RSS okuyucuya ekleme işlemlerini gerçekleştirebilen yöntemdir. İngilizce açılımı Outline Processor Markup Language olan OPML, RSS'de Dış Kaynakları İşleme yöntemi olarak düşünülebilir.

RSS okuyucu programlarda neredeyse standart olarak yer alan  OPML ile, RSS okuyucunuza önceden eklemiş olduğunuz kaynakları yedekleyebilir, bir başkasına gönderebilir (paylaşabilir) veya (internetten ve dosyalardan) alabilirsiniz.

Etiketler: ,
Kategoriler: Teknoloji

Yorumlar (2) -

çeviri
çeviri Turkey
01.06.2011 04:12:10 #

yazı için teşekkürler...

Yanıtla

admin
admin Turkey
02.06.2011 01:19:56 #

rica ettim...

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General