Previous
Next

Üniversite Bilgi Sistemi

by Cem Kefeli 4. Ocak 2009 12:41

• Üniversite bilgi sistemi uygulamas Kocaeli Üniversitesi için geliştirlmiştir ve üniversiteler için bir görsel istatistiksel bilgi platformunun olusturulmasini hedeflemektedir.
• c#.NET teknolojisi kullanilarak gelistirilen yazilim veri tabani olarak MS SQL SERVER kullanmaktadir Her bir fakülte,bölüm ve ögretim elemani için kullanici hesaplari olusturulmakta ve bu kullanicilarin farkli nitelikleri veritabanlarinda depolanmaktadir. Örnegin bölümler yillara göre ögrenci sayilarini, derslik sayilarini ve yüzölçümlerini, laboratuvarlarinin kurulus tarihlerini ve yüzölçümlerini, vb. veritabanina girmektedirler. Böylece her bir bölüm için yillara göre gelisim süreci dolayisiyla bölümler birleserek her bir fakülte için yillara göre gelisim süreci ve fakültelerin de birlersmesiyle üniversitenin yillara göre gelisim süreci istatistiksel olarak grafik destekli olarak olusturulmaktadir.
• Ayrica 'kök birim' olarak adlandirilan fakülteler ve bölümler kendi bireylerini tamamem kendi hesaplarini kullanarak dinamik bir biçimde olusturabilmektedir. Örnegin her bir fakülte kendi bölümleri ile ilgili islemleri, hesap islemleri de dahil olmak üzere, kendisi gerçeklestirebilmektedir. Her bir fakülte yeni bir bölüm olusturabilmekte ve bu bölümü isterse pasif hale getirebilmekte isterse tamamen silebilmektedir. Yine ayni sekilde her bir bölüm kendi ögretim elemanlari ile ilgili tasarrufa kendisi sahiptir. Yeni bir ögretim elemani eklemek, var olan ögretim elemani kaydinda degisiklik yapmak ve gerektiginde o ögretim elemaninin hesabini pasiflestirmek veya tamamen silmek bölümlerin tasarrufundadir. Ögretim elemanlari kendileri ile ilgili kisisel bilgileri kendi sayfasindan degistirebilmektedir. Dergi, konferans, kitap yayinlarini; doktora ve master tezi yürütücülüklerini vb. her ögretim elemani diledigi gibi degistirebilmekte, yenilerini ekleyebilmekte ve var olanlari silebilmektedir. Bu degisimlerden dogal olarak grafiksel görünüm etkilenecektir. Yapilan her bir degisiklik(örnegin yayin sayisinin degismesi gibi vb.) grafiklere dinamik olarak yansiyacaktir.
• Sistemin grafiksel istatistik dökme asamasinda puanlandirma sistemleri devreye girmektedir. Yapmis oldugu çalismalardan dolayi her bir ögretim elemaninin bir puani olusmustur. Bu puanlar birleserek bölümlerin puanlarini, bölümlerin puanlari birleserek fakültelerin puanlarini ve nihayetinde tüm fakültelerin puanlari birleserek üniversitenin puanlarini olusturmaktadir. Puanlama sistemleri yillara göre ve farkli kategorilere göre yapilabilmektedir. Böylece ögretim elemanlarinin, bölümlerin, fakültelerin ve üniversitenin bilimsel etkinlikleri yillara göre izlenebilmektedir.
• Her bir üyenin ana sayfasini gelen mesajlar penceresi olusturmaktadir. Sistem yöneticisi her bir üyeye teker teker ya da belli gruplar halinde mesaj gönderebilmektedir. Ayrica fakülteler bölümlerine, bölümler ögretim elemanlarina da mesaj ile ulasabilmektedir.
• Her bir üyenin sayfasinda yer alan arama motoru yardimiyla ögretim elemanlari tarafinden girilen anahtar kelimler aranip listelenebilmektedir.
- Yönetici ile iletisim paneli yardimiyla sistemde olusabilecek hatalar, sistemle ilgili görüsler, öneriler ve elestiriler kolayca sistem yöneticisi ile paylasilabilmektedir.
• Ayrica sayisi degistirilebilir olmak suretiyle sistemdeki yigilmalari engellemek için aktif kullanici sayisina göre giris kapilarinin kapatilmasi ve aktif kullanici sayisi istenilen seviyeye indiginde tekrar açilmasi tasarlanmistir.
- Sistem dahilinde olusabilecek olasi hatalar sistem tarafindan bir rapor hazirlanarak sistem yöneticisine otomatik olarak ulastirilmaktadir.
• Önceleri, çogu alanda bir ilk olacak bu uygulama Kocaeli Üniversitesi için hazirlanmis ve tasarlanmis olup uygulamada karsilasilan bazi kisilerin anlasilmazligindan dolayi {Umarim biseyler anlasilmistir . . . :) } süresiz olarak askiya alinmistir.

Bu sayfa sistemin giris kapisini olusturmaktadir. Fakülteler, bölümler ve kisiler ayni kapidan giris yapmakta fakat farkli odalara yönlendirilmektedirler. Spam girisleri engellemek için güvenlik numarasi ile kontrol sorgusu yapilmaktadir. Giris kapisindan hatali 5 giris(istenildigi sayida belirlenebilir.) yapilmasi durumunda güvenlik sorunu yasanmamasi için kapi ve odalar o bilgisayar için bir süreligine(süre istenildigi gibi belirlenebilir.) kapatilmaktadir. Sistem güncellenirken olusabilecek hatalari önlemek için yönetici tarafindan "güncelleme yapilmaktadir" seklinde bir mesaj koyularak kapi ve odalar kullanima kapatilmakta var olan aktif üyeler ise sistem çikisina yönlendirilmektedir. Var olan aktif kullanicilara daha hizli ve güvenilebilir bir hizmet sunulabilmesi amaciyla istege bagli olarak aktif kullanici sayilari sinirlandirilabilmektedir. Sinirin asilmasi durumunda "Aktif kullanici sayisi asildi. . ." seklinde bir mesajla kullanicilara bildirilmektedir ve giris kapisi, odalar kullanicilara kapatilmaktadir. "Sistem yöneticisi ile baglanti kurma formu" yardimiyla internet üzerindeki herkesin elestirileri, tavsiyeleri, görüsleri ve sistem hatalari ile ilgili bilgiler kolayca sistem yöneticisine ulastirilmaktadir.

Yandaki sayfa bir bölümün ana sayfasini göstermektedir. Ana sayfalar fakülteler, bölümler ve kisiler içiler için ayni formatta hazirlanmistir. Her bir üyeye sistem yöneticisi veya bir üst birimi tarafindan gönderilen mesajlar bu sayfalarda listelenmektedir. "Fakülte ana sayfasi" ve "ögretim elemanlari ana sayfasi" demo çiktilarini izlemek için linklere tiklayiniz.

Yandaki sayfa bir fakültenin arama motoru sayfasini göstermektedir. Arama motoru fakülteler, bölümler ve kisiler içiler için ayni formatta hazirlanmistir. Ilgi alanlarina göre, isme göre, soyisme göre ve tüm kriterler göre arama seçenekleri mevcuttur. Ayrica kisiler tarafindan girilen anahtar kelimeler de bu arama motoru sayesinde görüntülenebilmektedir. "Bölümün arama motoru" ve "ögretim elemanlari arama motoru" sayfalarinin demo çiktilarini izlemek için linklere tiklayiniz.

Dergi yayinlari, konferans yayinlari, kitap yayinlari, proje çalismalari, doktora ve master tezi yürütücülükleri çalismalar ana sayfasi yarmiyla denetlenmektedir. Yandaki sayfa bir ögretim elemaninin yayinlari ile ilgili tüm islemlerini gerçeklestirebilmesi için kullanilan sayfanin demo HTML çiktisidir. Yayin ekleme formunda dergi adi, yayin tarihi, sayi, sayfa numaralari, yayinin adi, üniversite içi ve disi yazar sayilari ile basyazar olup olamadigi bilgisi sorgulanmaktadir. Bu form yardimiyla listede bulunmayan bir dergi dergi türü, sinifi, adi belirtilmek suretiyle kayit altina alinarak sistem yöneticisin onayina sunulabilmektedir. "Konferans yayini ekleme formu" yardimiyla ögretim elmanlari katilmis olduklari konferans yayinlarini kayit altina alabilmektedirler. Konferans ekleme formunda konferans adi, yeri, tarihi, bildirinin türü ve adi ögeleri yer almaktadir. Kisiler "Proje ekleme formu" yardimiyla projelerini kaydedebilmektedir. Proje kaydetme formunda projenin adi, baslangiç tarihi, bitis tarihi, projenin tanimi, numarasi-sayisi-kodu, toplam proje bütçesi, üniversite içi ve disi çalisan sayisi bilgileri yer almaktadir. "Master tezi ekleme formu" ve "Doktora tezi ekleme formu" yardimiyla yapilan tez yürütücülükleri kayit altina alinmaktadir. Bu sayfalarda tez ögrencilerinin ad, soyad bilgileri, tez konulari ve tezin baslangiç-bitis tarihleri yer almaktadir.

Bu sayfa bölümler için gerekli islemlerin yapilmasi için düsünülmüstür. Kullanici adi ve sifre bilgilerine bu pencere yardimiyla erisilmektedir. Bu sayfa yardimiyla labaratuvar yüzölçümü, adi ve kurulus tarihi girilmek suretiyle yeni bir labaratuvar kaydi alinabilmekte, degistirilebilmekte ve istek durumunda silinebilmektedir. Ayrica bu sayfa yardimiyla yillara göre ögrenci sayilari ve derslik sayilariyla yüzölçümleri kolayca kayit altina alinabilmektedir. Bir fakülte için "diger islemler" sayfasi linkte verilmektedir.

Yandaki pencere üniversitenin genel istatistiklerini göstermektedir. Bu grafikler yardimiyla hangi tür dergi yayinindan kaçar tane, hangi tür konferans yayinindan kaçar tane, hangi tür projeden kaçar tane, ve hangi ögretim elamani türünden kaçar tane bulundugu bilgisine kolayca ulasilabilmektedir. Ayrica bu sayfa yardimiyla ögrenci sayilarinin, derslik sayisi ve yüzölçümlerinin, labaratuvar sayisi ve yüzölçümlerinin yillara göre degisimi kolayca takip edilebilmektedir. Ayrica "Ayrintili istatistikler" sayfasi kullanilarak ögretim elemanlarinin, dergi yayinlarinin, konferans yayinlarinin, master ve doktora çalismalarinin, proje çalismalarinin ve toplam puan durumunun yillara göre degisimi kolayca takip edilebilmektedir. Tüm bu özellikler(genel istatistikler, ayrintili istatistikler ...) üyeler tafarindan da kendi birimlerinin ve bir alt biri kapsamak suretiyle takip edilebilmektedir. Örnegin bir fakülte kendine ait genel ve bölümlerine ait ayrintili istatistikleri, bir bölüm kendine ait genel ve ögretim elemanlarina ait ayrintili istatistikleri, ögretim elemanlari kendilerine ait ayrintili istatistikleri gözlemleyebilmektedir.

Bu sayfa yardimiyla fakülteler bölümlerin, bölümler ögretim elemanlarinin çalismalarini ve ögretim elemanlari da kendi çalismalarini takip edebilmektedirler. Çalismalar daha öncede belirtildigi gibi dergi yayinlari, konferans yayinlari, kitap yayinlari, master ve doktora tezleri ve proje çalismalarindan olusmaktadir.

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General